Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 5 Flute, 3/8" Mill Dia, 0.149" LOC, 3/32" Rad
In Stock
$322.75
/each
Earn 322 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 56GC70
$322.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Inch |
| Finish - Machining | WXS |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Flute Type | Spiral |
| Corner Radius | 0.09375 in |
| Overall Length | 4 in |
| ISO Material Group | H |
| Neck Dia. | 0.336 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Application | Finishing |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Spacing | Fixed |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| Number of Flutes | 5 |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| List Number | 4472 |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| Single End/Double End | Single |
| Neck Length | 1.5 in |
| Length of Cut | 0.149 in |
| Material Application | Hardened Steel |
| Mfr. Model # | 447200413 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, WXS, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.09375 in, 0.149 in, 4 in