Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 5 Flute, 3/16" Mill Dia, 3/32" LOC, 1/16" Rad
In Stock
$210.75
/each
Earn 210 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 56GC69
$210.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Application | Finishing |
| Length of Cut | 3/32 in, 0.094 in |
| Neck Dia. | 0.168 in |
| Finish - Machining | WXS |
| Material Application | Hardened Steel |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Overall Length | 2-1/4 in |
| ISO Material Group | H |
| Flute Spacing | Fixed |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Inch |
| Flute Type | Spiral |
| Corner Radius | 0.0625 in |
| Neck Length | 0.562 in |
| Number of Flutes | 5 |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Milling Diameter | 0.1875 in, 3/16 in |
| Shank Dia. | 1/4 in |
| List Number | 4472 |
| Single End/Double End | Single |
| Mfr. Model # | 447200113 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, WXS, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.0625 in, 0.094 in, 2 1/4 in