Corner Radius End Mill, 3 Flutes
In Stock
$544.00
/each
Earn 544 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, 3 Flutes
Item 56GC45
$544.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Dia. | 16 mm |
| ISO Material Group | N |
| Number of Flutes | 3 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material Application | Aluminum |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Finishing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material - Machining | Carbide |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Finish - Machining | DLC |
| Flute Spacing | Fixed |
| Milling Diameter | 16 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Corner Radius | 5 mm |
| Measurement System | Metric |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Overall Length | 100 mm |
| Mfr. Model # | 8533258 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, DLC, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 5 mm, 24 mm, 100 mm