Corner Radius End Mill, 2-Flutes
In Stock
$1,441.00
/each
Earn 1441 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, 2-Flutes
Item 56GC32
$1,441.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Finish - Machining | DLC |
| Flute Spacing | Fixed |
| Length of Cut | 22 mm |
| Material Application | Aluminum |
| Measurement System | Metric |
| Shank Dia. | 20 mm |
| End Mill Application | Finishing |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Type | Spiral |
| Milling Diameter | 20 mm |
| ISO Material Group | N |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/Double End | Single |
| Number of Flutes | 2 |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Helix Angle | 25 Degrees |
| Mfr. Model # | 8528903 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, DLC, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 1.6 mm, 22 mm, 110 mm