Corner Radius End Mill, 2-Flutes
In Stock
$927.00
/each
Earn 927 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, 2-Flutes
Item 56GC28
$927.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Spacing | Fixed |
| Helix Angle | 25 Degrees |
| End Mill Application | Finishing |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Dia. | 16 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Finish - Machining | DLC |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 100 mm |
| Material Application | Aluminum |
| Milling Diameter | 16 mm |
| Length of Cut | 18 mm |
| Single End/Double End | Single |
| ISO Material Group | N |
| Measurement System | Metric |
| Corner Radius | 1 mm |
| Mfr. Model # | 8528862 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, DLC, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 1 mm, 18 mm, 100 mm