Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated, 3 Flute, 7/8" Mill Dia, 1-5/16" LOC, 0.06" Rad
In Stock
$676.00
/each
Earn 676 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated,...
Item 56GC05
$676.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Number of Flutes | 3 |
| Single End/Double End | Single |
| Overall Length | 4 in |
| Shank Dia. | 7/8 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| Corner Radius | 0.06 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| List Number | 2873 |
| Finish - Machining | DLC |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Neck Dia. | 0.787 in |
| Measurement System | Inch |
| Length of Cut | 1.3125 in, 1-5/16 in |
| Flute Type | Spiral |
| Milling Diameter | 7/8 in, 0.875 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Neck Length | 2.205 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material Application | Aluminum |
| ISO Material Group | N |
| End Mill Application | Finishing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Mfr. Model # | 28734500 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.875 in Milling Dia., Carbide, DLC, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.06 in, 1.3125 in, 4 in