Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated, 2 Flute, 7/8" Mill Dia, 1-5/16" LOC, 0.09" Rad
In Stock
$865.50
/each
Earn 865 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated,...
Item 56GA96
$865.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Length | 2.205 in |
| Single End/Double End | Single |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Application | Finishing |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Neck Dia. | 0.787 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Length of Cut | 1.3125 in, 1-5/16 in |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Angle | 25 Degrees |
| ISO Material Group | N |
| Milling Diameter | 7/8 in, 0.875 in |
| Corner Radius | 0.09 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Spacing | Fixed |
| Finish - Machining | DLC |
| List Number | 2863 |
| Measurement System | Inch |
| Overall Length | 4 in |
| Material Application | Aluminum |
| Shank Dia. | 7/8 in |
| Mfr. Model # | 28632000 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.875 in Milling Dia., Carbide, DLC, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.09 in, 1.3125 in, 4 in