Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated, 3 Flute, 3/4" Mill Dia, 4" LOC, 0.03" Rad
In Stock
$1,152.00
/each
Earn 1152 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated,...
Item 56GA77
$1,152.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Overall Length | 6-1/2 in |
| Measurement System | Inch |
| List Number | 2853 |
| Length of Cut | 4 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Spacing | Fixed |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Single End/Double End | Single |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Finish - Machining | DLC |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Corner Radius | 0.03 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Number of Flutes | 3 |
| Flute Type | Spiral |
| Material Application | Aluminum |
| Cutting Direction | Right Hand |
| ISO Material Group | N |
| Mfr. Model # | 28530100 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, DLC, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.03 in, 4 in, 6 1/2 in