Corner Radius End Mill, 5-Flutes
In Stock
$383.75
/each
Earn 383 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, 5-Flutes
Item 56GA46
$383.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Single End/Double End | Single |
| Corner Radius | 2 mm |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Number of Flutes | 5 |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 16 mm |
| Flute Spacing | Variable |
| Length of Cut | 32 mm |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Helix Angle | 41 Degrees to 43 Degrees |
| Overall Length | 100 mm |
| Material Application | Titanium, Stainless Steel |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Measurement System | Metric |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Milling Diameter | 16 mm |
| ISO Material Group | S, M |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Type | Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish - Machining | EXO |
| Mfr. Model # | 8555363 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, EXO, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 2 mm, 32 mm, 100 mm