Corner Radius End Mill, Overall 90.00mm L
In Stock
$250.25
/each
Earn 250 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, Overall 90.00mm L
Item 56GA38
$250.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material - Machining | Carbide |
| Helix Angle | 41 Degrees to 43 Degrees |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Application | Finishing |
| ISO Material Group | S, M |
| Flute Type | Spiral |
| Measurement System | Metric |
| Milling Diameter | 12 mm |
| Number of Flutes | 5 |
| Corner Radius | 1 mm |
| Shank Dia. | 12 mm |
| Material Application | Titanium, Stainless Steel |
| Single End/Double End | Single |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Finish - Machining | EXO |
| Flute Spacing | Variable |
| Length of Cut | 24 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Mfr. Model # | 8555321 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 12 mm Milling Dia., Carbide, EXO, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 1 mm, 24 mm, 90 mm