Corner Radius End Mill, Milling 5/8" dia.
In Stock
$372.50
/each
Earn 372 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, Milling 5/8" dia.
Item 56GA34
$372.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Number of Flutes | 5 |
| Finish - Machining | EXO |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Helix Angle | 41 Degrees to 43 Degrees |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Shank Dia. | 5/8 in |
| ISO Material Group | S, M |
| Length of Cut | 1.25 in, 1-1/4 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Material Application | Titanium, Stainless Steel |
| Single End/Double End | Single |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Inch |
| Material - Machining | Carbide |
| Milling Diameter | 0.625 in, 5/8 in |
| Flute Spacing | Variable |
| Overall Length | 4 in |
| Mfr. Model # | 21080411 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, EXO, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.03 in, 1.25 in, 4 in