Low Voltage Thermostat: Heat and Cool, White, B1/B2/COS/R/Sensor, 7-Day
In Stock
$477.75
/each
Earn 477 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
JOHNSON CONTROLS Low Voltage Thermostat: Heat and Cool, White,...
Item 55LT57
$477.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2889 |
| Brand | JOHNSON CONTROLS |
| Includes Positive Off | Yes |
| Fan Settings | Hi-Med-Low-Auto |
| Temperature Readout | Yes |
| Number of Heating Stages - Conventional System | 1 |
| Compatible System Type | Fan Coil Unit |
| Temperature Scale | Fahrenheit/Celsius |
| Key Pad Lockout | Yes |
| Housing Color | White |
| Overall Width | 5-5/8 in |
| Application | Heat and Cool |
| Overall Depth | 1-7/16 in |
| Wi-Fi Frequency | 2.4 GHz |
| Dual Transformer Compatible | No |
| Mounting Direction/Shape | Horizontal |
| Display Type | Digital |
| Humidification Control | Yes |
| Number of Cooling Stages - Conventional System | 1 |
| Changeover Type | Automatic |
| Stages | 1H/1C Conventional, 1H/1C Heat Pump |
| Overall Height | 4-3/4 in |
| Programming Capability | 7-Day |
| Temperature Control Range | 40 Degrees F to 90 Degrees F |
| System Settings | Auto-Cool-Heat-Off |
| Terminal Designations | B1, B2, COS, Sensor, R |
| Control Type | Touch Screen |
| Dehumidification Control | Yes |
| Differential Type | Adjustable |
| Mfr. Model # | TEC3312-14-000 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 41112209 |
Description
Low Voltage Thermostat, Heat and Cool, Automatic, Fan Coil Unit, Touch Screen, Dehumidification Control Yes, Differential Type Adjustable, Digital, Dual Transformer Compatible No, Fan Settings Hi-Med-Low-Auto, Humidification Control Yes, Includes Positive Off Yes, Key Pad Lockout Yes, Minimum Temperature Control 40 Degrees F, Maximum Temperature Control 100 Degrees F, Mounting Direction Horizontal, Number of Cooling Stages - Conventional System 1, Number of Heating Stages - Conventional System 1