Cordless Upright Vacuum, 6-1/8" H, 40" L
In Stock
$450.75
/each
Earn 450 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Cordless Upright Vacuum, 6-1/8" H, 40" L
Item 55JK09
$450.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| HEPA Rated Vacuum | No |
| Motor Efficiency Type | Brushless |
| Weight | 2.7 lb |
| Sound Level | 70 dB |
| Vacuum Collection Type | Bagless |
| Cleaning Path | 8 in |
| Includes Battery & Charger | No |
| Onboard Hose | No |
| Power Source | Cordless |
| Belt & Motor Protection Clutch | None |
| Vacuum Capacity | 1/4 gal |
| Mfr. Model # | XLC03ZBX4 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Upright Vacuum, Vacuum Power Source Cordless, Vacuum Collection Type Bagless, Vacuum Capacity 1/4 gal, Vacuum Filtration Type Standard, Filter Efficiency Standard, Vacuum Pickup Type Dry, Cleaning Path Width 8 in, Sound Level 70 dB, Weight 2.7 lb, Motor Efficiency Type Brushless, Number of Motor Stages 1, Power 45 W, Current 2.5 A, Frequency Not Applicable, Voltage 18V DC, Height 6 1/8 in, Length 40 in, Width 4 1/2 in, Head Height Adjustment 1-Position, Plug Type Cordless, Series LXT