Handheld Concrete Saw: 9 in Blade Dia., Wet/Dry, 3 3/8 in Max. Cutting Dp, 12 Ah Battery Capacity
In Stock
$1,736.00
/each
Earn 1736 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Handheld Concrete Saw: 9 in Blade Dia., Wet/D...
Item 55JC12
$1,736.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Cutting Type | Wet/Dry |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Power Source | Cordless |
| Blade Dia. | 9 in |
| Voltage | 18V DC |
| Primary Saw Application | General Purpose |
| Max. Blade Speed | 6,600 RPM |
| Max. Cutting Depth | 3-3/8 in |
| Mfr. Model # | 2786-22HD |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112704 |
Description
Handheld Concrete Saw, Cordless, Series M18 FUEL, Primary Saw Application General Purpose, Blade Dia. 9 in, Max. Blade Speed 6,600 RPM, Arbor Size 7/8 in, Cutting Type Wet/Dry, Max. Cutting Depth 3 3/8 in, Overall Height 12.5 in, Overall Length 26 in, Overall Width 7 3/4 in, Tool Weight 10.6 lb, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Charger, (2) Batteries, Voltage 18V DC, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM), Number of Batteries Included 2, Battery Capacity 12 Ah, Charger Included Yes