Handheld Concrete Saw: 9 in Blade Dia., Wet/Dry, 3 3/8 in Max. Cutting Dp, (1) Bare Tool, 18V DC
In Stock
$1,032.00
/each
Earn 1032 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Handheld Concrete Saw: 9 in Blade Dia., Wet/D...
Item 55JC11
$1,032.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Cutting Type | Wet/Dry |
| Power Source | Cordless |
| Max. Blade Speed | 6,600 RPM |
| Max. Cutting Depth | 3-3/8 in |
| Voltage | 18V DC |
| Blade Dia. | 9 in |
| Primary Saw Application | General Purpose |
| Mfr. Model # | 2786-20 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112704 |
Description
Handheld Concrete Saw, Cordless, Series M18 FUEL, Primary Saw Application General Purpose, Blade Dia. 9 in, Max. Blade Speed 6,600 RPM, Arbor Size 7/8 in, Cutting Type Wet/Dry, Max. Cutting Depth 3 3/8 in, Overall Height 12.5 in, Overall Length 26 in, Overall Width 7 3/4 in, Tool Weight 10.6 lb, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, Voltage 18V DC, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM), Number of Batteries Included 0, Charger Included No