Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated, 3 Flute, 1/2" Mill Dia, 2.024" LOC, 0.19" Rad
In Stock
$331.25
/each
Earn 331 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated,...
Item 55FG63
$331.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| List Number | 2843 |
| Length of Cut | 2.024 in |
| Flute Type | Spiral |
| ISO Material Group | N |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 1/2 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Finish - Machining | DLC |
| Measurement System | Inch |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/Double End | Single |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material Application | Brass, Copper, Bronze, Aluminum |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Corner Radius | 0.19 in |
| Milling Diameter | 0.5 in, 1/2 in |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 4-1/2 in |
| Mfr. Model # | 28430900 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, DLC, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.19 in, 2.024 in, 4 1/2 in