Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated, 2 Flute, 1/2" Mill Dia, 3/4" LOC, 0.12" Rad, 4" OAL
In Stock
$227.50
/each
Earn 227 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated,...
Item 55FG53
$227.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Dia. | 1/2 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Brass, Copper, Bronze, Aluminum |
| Measurement System | Inch |
| Overall Length | 4 in |
| Single End/Double End | Single |
| Neck Length | 2.2047 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | N |
| List Number | 2863 |
| Milling Diameter | 0.5 in, 1/2 in |
| Neck Dia. | 0.461 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 0.75 in, 3/4 in |
| Corner Radius | 0.12 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Finish - Machining | DLC |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Helix Angle | 25 Degrees |
| Mfr. Model # | 28630400 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, DLC, Straight, Inch, 0.12 in, 0.75 in, 4 in