Corner Radius End Mill: Carbide, EXO Coated, 5 Flute, 1/2" Mill Dia, 1-1/4" LOC, 0.03" Rad
In Stock
$254.25
/each
Earn 254 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, EXO Coated,...
Item 55FG37
$254.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Angle | 41 Degrees to 43 Degrees |
| End Mill Application | Finishing |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Titanium, Stainless Steel |
| Milling Diameter | 0.5 in, 1/2 in |
| ISO Material Group | S, M |
| Single End/Double End | Single |
| Shank Dia. | 1/2 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Spacing | Variable |
| Finish - Machining | EXO |
| List Number | 2106 |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Length of Cut | 1.25 in, 1-1/4 in |
| Measurement System | Inch |
| Mfr. Model # | 21063011 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, EXO, Straight, Inch, 0.03 in, 1.25 in, 3 1/2 in