Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated, 2 Flute, 1" Mill Dia, 1-1/2" LOC, 0.12" Rad, 4" OAL
In Stock
$998.00
/each
Earn 998 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated,...
Item 55FG03
$998.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material - Machining | Carbide |
| Length of Cut | 1-1/2 in, 1.5 in |
| Milling Diameter | 1 in |
| Shank Dia. | 1 in |
| Corner Radius | 0.12 in |
| Helix Angle | 25 Degrees |
| Single End/Double End | Single |
| List Number | 2863 |
| End Mill Application | Finishing |
| Neck Dia. | 0.921 in |
| Neck Length | 2.205 in |
| Finish - Machining | DLC |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | N |
| Measurement System | Inch |
| Overall Length | 4 in |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material Application | Brass, Copper, Bronze, Aluminum |
| Number of Flutes | 2 |
| Mfr. Model # | 28632700 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, DLC, Straight, Inch, 0.12 in, 1.5 in, 4 in