Dust Extractor: Cordless, HEPA, Dry, 0.06 gal Tank, (1) Bare Tool, 19 cfm, Plastic, 2.0 Ah
In Stock
$685.50
/each
Earn 685 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DEWALT Dust Extractor: Cordless, HEPA, Dry, 0.06 gal...
Item 55AC73
$685.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1510 |
| Brand | DEWALT |
| Brushless Motor | Yes |
| Part of OSHA Table 1 Compliance | Yes |
| Charger Included | No |
| Battery Capacity | 2.0 Ah |
| Filtration Type | HEPA |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Power Source | Cordless |
| Application | Masonry |
| Includes | Shoulder Strap, Belt Hook |
| Number of Batteries Included | 0 |
| Overall Height | 9-1/2 in |
| Tool Weight | 3.64 lb |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Collection Type | Bagless |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| OSHA Table 1 (LOV) | Part of OSHA Table 1 Compliant Solution |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Features | Multiple Strap Connection Points |
| Freight Class Code | 18 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Pickup Type | Dry |
| Tank Size | 0.06 gal |
| Air Flow | 19 cfm |
| Storage Protection Code | A |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Tank Dry Capacity | 0 gal |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Overall Length | 7-15/16 in |
| Cordless Tool Kit Contents | (1) Bare Tool |
| Hose Diameter | 1 in |
| Tank Material | Plastic |
| Battery Series | 20V MAX |
| Filter Efficiency | 99.97% at 0.3 microns |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Mfr. Model # | DWH161B |
Description
Dust Extractor, Masonry, Shoulder Strap