Inflator: CXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in Hose Lg, Cordless, 12V DC, Auto-Stop
In Stock
$152.50
/each
Earn 152 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Inflator: CXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in Hose...
Item 54XT11
$152.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Minimum Air Pressure | 0 psi |
| Voltage | 12V DC |
| Tool Series | CXT(R) |
| Includes Battery | Tool Only |
| Power Source | Cordless |
| Hose Length | 25-1/2 in |
| Maximum Air Pressure | 120 psi |
| Battery Platform | CXT(R) |
| Safety Features | Auto-Stop |
| Mfr. Model # | MP100DZ |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 26111710 |
Description
Inflator, Power Source Cordless, Battery Platform CXT(R), Voltage 12V DC, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Number of Batteries Included 0, Maximum Air Pressure 120 psi, Minimum Air Pressure 0 psi, Hose Length 25 1/2 in, Battery Included / Bare Tool Bare Tool, Includes Presta Valve Adapter, Sports Ball Needle, Tapered Adapter, Tool Weight 2.1 lb, Application Inflator, Features Auto-Stop Function, Built-In LED Light, Ergonomic Handle, High Visibility Pressure Gauge Display