Inflator Kit: CXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in Hose Lg, Cordless, (2) 2.0 Ah, 12V DC, Auto-Stop
In Stock
$373.00
/each
Earn 373 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Inflator Kit: CXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in H...
Item 54XT10
$373.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Includes Battery | Battery Included |
| Power Source | Cordless |
| Hose Length | 25-1/2 in |
| Tool Series | CXT(R) |
| Voltage | 12V DC |
| Battery Platform | CXT(R) |
| Battery Capacity Range | 1.5 Ah - 3.0 Ah |
| Minimum Air Pressure | 0 psi |
| Safety Features | Auto-Stop |
| Maximum Air Pressure | 120 psi |
| Mfr. Model # | MP100DWRX1 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 26111710 |
Description
Inflator Kit, Power Source Cordless, Battery Platform CXT(R), Voltage 12V DC, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Charger, (2) Batteries, Battery Capacity (2) 2.0 Ah, Number of Batteries Included 2, Maximum Air Pressure 120 psi, Minimum Air Pressure 0 psi, Hose Length 25 1/2 in, Battery Included / Bare Tool Battery Included