Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated, 3 Flute, 5/8" Mill Dia, 1" LOC, 0.06" Rad, 4" OAL
In Stock
$517.50
/each
Earn 517 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, DLC Coated,...
Item 54LF46
$517.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Finish - Machining | DLC |
| Length of Cut | 1 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| ISO Material Group | N |
| Overall Length | 4 in |
| Shank Dia. | 5/8 in |
| Milling Diameter | 0.625 in, 5/8 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| List Number | 2873 |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Measurement System | Inch |
| Flute Type | Spiral |
| Single End/Double End | Single |
| Corner Radius | 0.06 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Application | Finishing |
| Number of Flutes | 3 |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material Application | Brass, Copper, Bronze, Aluminum |
| Neck Length | 2.205 in |
| Neck Dia. | 0.559 in |
| Mfr. Model # | 28731100 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, DLC, Straight, Inch, 0.06 in, 1 in, 4 in