Corner Radius End Mill: Carbide, WXL Coated, 4 Flute, 3/16" Mill Dia, 1/2" LOC, 0.01" Rad
In Stock
$143.25
/each
Earn 143 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXL Coated,...
Item 54LE88
$143.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Measurement System | Inch |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Length of Cut | 1/2 in, 0.5 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Material - Machining | Carbide |
| ISO Material Group | H |
| Finish - Machining | WXL |
| Flute Spacing | Fixed |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Corner Radius | 0.01 in |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Material Application | Hardened Steel |
| Helix Angle | 50 Degrees |
| List Number | 4445 |
| Milling Diameter | 0.1875 in, 3/16 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Shank Dia. | 1/4 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Mfr. Model # | 44450002 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, WXL, Straight, Inch, 0.01 in, 0.5 in, 2 1/2 in