Link Air Filter: 24 in x 20 in x 1 in, 20 in Section Wd, 6 Sections, 3 Ply, MERV 8
In Stock
$85.65
/each
Earn 85 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 24 in x 20 in x 1 in, 20 in...
Item 54FE76
$85.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2923 |
| Brand | GRAINGER |
| Media Material | Synthetic |
| Number of Sections | 6 |
| Link Filter Total Width | 120 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Number of Ply | 3 |
| Section Width | 20 in |
| Nominal Height | 24 in |
| Mfr. Model # | 54FE76 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 24 in, Section Width 20 in, Number of Sections 6, Link Filter Total Width 120 in, Filter Efficiency - Air Filters 35 Percent, Media Material Synthetic, Number of Ply 3, Media Color Blue, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc. Only shipped in quantities of 6.