Cor Rad End Mill, 1/2", Carb, 1/8" rad
In Stock
$53.85
/each
Earn 53 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 1/2", Carb, 1/8" rad
Item 54EX90
$53.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Milling Diameter | 6 mm |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Overall Length | 57 mm |
| Single End/Double End | Single |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Measurement System | Metric |
| Shank Dia. | 6 mm |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Number of Flutes | 5 |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Corner Radius | 0.5 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material - Machining | Carbide |
| ISO Material Group | S |
| Mfr. Model # | VHSM-060-5K |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, nACRo, Weldon Flat, Metric, 0.5 mm, 10 mm, 57 mm