Cor Rad End Mill, 1/2", Carb, 1/8" rad
In Stock
$234.25
/each
Earn 234 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 1/2", Carb, 1/8" rad
Item 54EX64
$234.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Measurement System | Inch |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 6 in |
| ISO Material Group | S |
| Length of Cut | 1 in |
| Shank Dia. | 1/2 in |
| Milling Diameter | 0.5 in, 1/2 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Single End/Double End | Single |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| Mfr. Model # | VLR-500-5-030K |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Weldon Flat, Inch, 0.03 in, 1 in, 6 in