Cor Rad End Mill, 3/8", Carb, 0.0200" rad
In Stock
$122.55
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 3/8", Carb, 0.0200" rad
Item 54EX56
$122.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Shank Dia. | 12 mm |
| Overall Length | 83 mm |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Number of Flutes | 5 |
| Corner Radius | 0.5 mm |
| Milling Diameter | 12 mm |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Length of Cut | 26 mm |
| ISO Material Group | S |
| Measurement System | Metric |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material - Machining | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| Mfr. Model # | VHMM-120-5K |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 12 mm Milling Dia., Carbide, nACRo, Weldon Flat, Metric, 0.5 mm, 26 mm, 83 mm