Cor Rad End Mill, 5/16", Carb, 13/64" rad
In Stock
$42.30
/each
Earn 42 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 5/16", Carb, 13/64" rad
Item 54EX47
$42.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Length of Cut | 11 mm |
| Number of Flutes | 5 |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material - Machining | Carbide |
| Measurement System | Metric |
| Milling Diameter | 4 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| ISO Material Group | S |
| Single End/Double End | Single |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Overall Length | 50 mm |
| Corner Radius | 0.3 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Mfr. Model # | VHMM-040-5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Metric, 0.3 mm, 11 mm, 50 mm