Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 15 gal, Horizontal, 2 hp, 5.5 cfm @ 90 psi, 15 A
In Stock
$1,067.00
/each
Earn 1067 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 15 g...
Item 52YM09
$1,067.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2442 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Free Air Flow Rate | 5.5 cfm |
| Output Power | 2 hp |
| Input Voltage | 120V AC, 240V AC |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Current Rating | 15 A |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Air Tank Size | 15 gal |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Weight | 136 lb |
| Mfr. Model # | 52YM09 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Horizontal, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 5.5 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 15 gal, Input Voltage 120V AC, 240V AC, Current Rating 15 A, Sound Level 82 dBA, Weight 136 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 4.90 cfm, Pump Type Reciprocating, Motor Type Induction