Ratchet, Cordless, Pistol Grip, 1/4" Drive
In Stock
$334.75
/each
Earn 334 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet, Cordless, Pistol Grip, 1/4" Drive
Item 508V68
$334.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Power Source | Cordless |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 12 V DC |
| Battery Capacity | (1) 2.0 Ah |
| Drive Size | 1/4 in |
| No Load Speed | 250 RPM |
| Fastening Torque | 35 ft-lb |
| Head Width | 1-1/8 in |
| Tool Series | M12(TM) |
| Drive Shape | Square |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Includes Battery | Battery Included |
| Overall Length | 10-3/4 in |
| Mfr. Model # | 2456-20 48-11-2420 |
| Country of Origin | Malaysia (subject to change) |
| UNSPSC | 27111711 |
Description
Ratchet, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Battery, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor No, Fastening Torque 35 ft-lb, Free Speed 250 RPM, Drive Size 1/4 in, Side to Center 7/8 in, Head Height 1 1/8 in, Head Width 1 1/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type Pistol Grip, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 2.0 Ah, Battery Model No. 38D763, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Charger Included No, Case Included No, Overall Length 10 3/4 in