Ratchet: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft-lb Torque - Max, 250 RPM No Load Speed, Brushed
In Stock
$336.50
/each
Earn 336 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft-lb...
Item 508V67
$336.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Battery Capacity | (1) 2.0 Ah |
| Fastening Torque | 35 ft-lb |
| Voltage | 12 V DC |
| Drive Size | 3/8 in |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Overall Length | 10-3/4 in |
| Motor Type | Brushed |
| No Load Speed | 250 RPM |
| Power Source | Cordless |
| Drive Shape | Square |
| Head Width | 1-1/8 in |
| Includes Battery | Battery Included |
| Mfr. Model # | 2457-20 48-11-2420 |
| Country of Origin | Malaysia (subject to change) |
| UNSPSC | 27111711 |
Description
Ratchet, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Battery, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor No, Fastening Torque 35 ft-lb, Free Speed 250 RPM, Drive Size 3/8 in, Side to Center 7/8 in, Head Height 1 1/4 in, Head Width 1 1/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type Pistol Grip, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 2.0 Ah, Battery Model No. 38D763, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Charger Included No, Case Included No, Overall Length 10 3/4 in