Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/4 in NPT, 0.01 micron, 60 cfm, 150 psi Max Op Pressure
In Stock
$162.00
/each
Earn 162 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/4 in NPT,...
Item 4ZL55
$162.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Filter Type | Coalescing |
| Air Inlet Type | NPT |
| Filter Bowl Capacity | 7 oz |
| Drain Type | Manual |
| Air Inlet Size | 3/4 in |
| Filter Bowl Material | Plastic, Polycarbonate |
| Maximum Operating Pressure | 150 psi |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Series | Standard Duty |
| Maximum Flow Rate | 60 cfm |
| Mfr. Model # | 4ZL55 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 3/4 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 60 cfm, Maximum Operating Pressure 150 psi, Maximum Operating Temperature 125 Degrees F, Overall Width 3 1/8 in, Overall Height 11 3/8 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Polycarbonate, Drain Type Manual, Series Standard Duty, Differential Pressure Indicator Included No, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female, Air Outlet Gender Female, Air Outlet Size 3/4 in