Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT, 0.01 micron, 20 cfm, 150 psi Max Op Pressure
In Stock
$140.85
/each
Earn 140 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT,...
Item 4ZL44
$140.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Drain Type | Manual |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Air Inlet Size | 3/8 in |
| Filter Bowl Material | Plastic, Polycarbonate |
| Air Inlet Type | NPT |
| Maximum Flow Rate | 20 cfm |
| Series | Standard Duty |
| Filter Bowl Capacity | 7 oz |
| Filter Type | Coalescing |
| Maximum Operating Pressure | 150 psi |
| Mfr. Model # | 4ZL44 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 20 cfm, Maximum Operating Pressure 150 psi, Maximum Operating Temperature 125 Degrees F, Overall Width 3 1/8 in, Overall Height 9 5/16 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Polycarbonate, Drain Type Manual, Series Standard Duty, Differential Pressure Indicator Included No, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female, Air Outlet Gender Female, Air Outlet Size 3/8 in