Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT, 0.01 micron, 20 cfm, 250 psi Max Op Pressure
In Stock
$251.25
/each
Earn 251 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT,...
Item 4ZL33
$251.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Filter Bowl Capacity | 3.5 oz |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Filter Bowl Material | Metal |
| Filter Type | Coalescing |
| Series | Intermediate |
| Maximum Flow Rate | 20 cfm |
| Air Inlet Size | 3/8 in |
| Drain Type | Manual |
| Mfr. Model # | 4ZL33 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 20 cfm, Maximum Operating Pressure 250 psi, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Overall Width 2 11/16 in, Overall Height 8 1/2 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Metal, Drain Type Manual, Series Intermediate, Differential Pressure Indicator Included No, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female, Air Outlet Gender Female, Air Outlet Size 3/8 in