Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT, 0.01 micron, 10.5 cfm, Plastic Bowl, Compact
In Stock
$87.75
/each
Earn 87 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT,...
Item 4ZL26
$87.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Series | Compact |
| Filter Bowl Capacity | 2.2 oz |
| Maximum Operating Pressure | 150 psi |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Air Inlet Size | 3/8 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Filter Bowl Material | Plastic, Polycarbonate |
| Filter Type | Coalescing |
| Drain Type | Manual |
| Maximum Flow Rate | 10.5 cfm |
| Mfr. Model # | 4ZL26 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 10.5 cfm, Maximum Operating Pressure 150 psi, Maximum Operating Temperature 125 Degrees F, Overall Width 2 in, Overall Height 7 15/16 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Polycarbonate, Drain Type Manual, Series Compact, Differential Pressure Indicator Included No, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female, Air Outlet Gender Female, Air Outlet Size 3/8 in