Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT, 0.01 micron, 10.5 cfm, Metal Bowl, Compact
In Stock
$88.85
/each
Earn 88 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/8 in NPT,...
Item 4ZL25
$88.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Air Inlet Size | 3/8 in |
| Maximum Flow Rate | 10.5 cfm |
| Air Inlet Type | NPT |
| Filter Bowl Material | Metal |
| Series | Compact |
| Filter Bowl Capacity | 2.2 oz |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Filter Type | Coalescing |
| Drain Type | Manual |
| Mfr. Model # | 4ZL25 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 10.5 cfm, Maximum Operating Pressure 250 psi, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Overall Width 2 in, Overall Height 7 15/16 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Metal, Drain Type Manual, Series Compact, Differential Pressure Indicator Included No, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female, Air Outlet Gender Female, Air Outlet Size 3/8 in