Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 1 1/2 in NPT, 0.01 micron, 250 cfm, Metal Bowl
In Stock
$693.00
/each
Earn 693 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 1 1/2 in NP...
Item 4ZL20
$693.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Filter Bowl Material | Metal |
| Filter Type | Coalescing |
| Maximum Flow Rate | 250 cfm |
| Drain Type | Manual |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Series | Heavy Duty |
| Air Inlet Size | 1-1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Filter Bowl Capacity | 32 oz |
| Mfr. Model # | 4ZL20 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 1 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 250 cfm, Maximum Operating Pressure 250 psi, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Overall Width 8 1/4 in, Overall Height 18 7/8 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Metal, Drain Type Manual, Series Heavy Duty, Differential Pressure Indicator Included No, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female, Air Outlet Gender Female, Air Outlet Size 1 1/2 in