Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 1 in NPT, 0.01 micron, 125 cfm, 250 psi Max Op Pressure
In Stock
$277.25
/each
Earn 277 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 1 in NPT, 0...
Item 4ZL19
$277.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Drain Included | Yes |
| Weight | 2.1 kg |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Air Outlet Type | NPT |
| For Substance Type | Air |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Freight Class Code | 18 |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| Seal Material | Rubber |
| Maximum Operating Temperature | 150 Degrees F |
| Inlet Size | 1 in NPT |
| Air Inlet Size | 1 in |
| Drain Part Compatbility | 114X35 |
| Connection Style | Main Line |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Air Outlet Size | 1 in |
| Filter Bowl Guard Included | Yes |
| Filter Bowl Guard Material | Aluminum |
| Includes | Bowl Guard |
| Filter Type | Coalescing |
| Drain Type | Manual |
| Maximum Flow Rate | 125 cfm |
| For Fluid Type | Compressed Air |
| Overall Height | 13-1/4 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Number of Air Outlets | 1 |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Storage Protection Code | A |
| Filter Efficiency | 99.3 % |
| Minimum Operating Pressure | 1.7 MPa |
| Overall Width | 4-3/4 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Air Inlet Gender | Female |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Filter Bowl Material | Metal |
| Body Material | Aluminum |
| Minimum Operating Temperature | 5 Degrees C |
| Differential Pressure Indicator Included | No |
| Manufacturer Part Number | 4ZL19 |
| Number of Air Inlets | 1 |
| Sight Gauge Included | No |
| Air Inlet Type | NPT |
| Filter Bowl Capacity | 32 oz |
| Series | Heavy Duty |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Air Flow Direction | Left to Right |
| Air Outlet Gender | Female |
| Mfr. Model # | 4ZL19 |
Description
Filter, 1" NPT, 125 cfm, 0.01 micron