Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/4 in NPT, 0.01 micron, 90 cfm, 250 psi Max Op Pressure
In Stock
$293.00
/each
Earn 293 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 3/4 in NPT,...
Item 4ZL18
$293.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Air Inlet Size | 3/4 in |
| Drain Type | Manual |
| Series | Heavy Duty |
| Filter Type | Coalescing |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Filter Bowl Material | Metal |
| Filter Bowl Capacity | 32 oz |
| Air Inlet Type | NPT |
| Maximum Flow Rate | 90 cfm |
| Mfr. Model # | 4ZL18 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 3/4 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 90 cfm, Maximum Operating Pressure 250 psi, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Overall Width 4 3/4 in, Overall Height 13 1/4 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Metal, Drain Type Manual, Series Heavy Duty, Differential Pressure Indicator Included No, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female, Air Outlet Gender Female, Air Outlet Size 3/4 in