Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 1/4 in NPT, 0.01 micron, 6.5 cfm, Plastic Bowl
In Stock
$56.85
/each
Earn 56 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Pneumatic Oil Filter: Coalescing, 1/4 in NPT,...
Item 4ZL17
$56.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Air Inlet Size | 1/4 in |
| Filter Bowl Capacity | 1 oz |
| Drain Type | Manual |
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Filter Type | Coalescing |
| Maximum Operating Pressure | 150 psi |
| Filter Bowl Material | Plastic, Polycarbonate |
| Maximum Flow Rate | 6.5 cfm |
| Series | Miniature |
| Air Inlet Type | NPT |
| Mfr. Model # | 4ZL17 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40161511 |
Description
Pneumatic Oil Filter, Filter Type Coalescing, Air Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 6.5 cfm, Maximum Operating Pressure 150 psi, Maximum Operating Temperature 125 Degrees F, Overall Width 1 5/8 in, Overall Height 4 1/4 in, Drain Included Yes, Filter Bowl Material Polycarbonate, Drain Type Manual, Series Miniature, Differential Pressure Indicator Included No, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female, Air Outlet Gender Female, Air Outlet Size 1/4 in