Hydraulic Spin-on Filter: 50 gpm Max. Flow, 150 psi Max. Pressure, Paper
In Stock
$99.30
/each
Earn 99 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Hydraulic Spin-on Filter: 50 gpm Max. Flow, 1...
Item 4ZC91
$99.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2374 |
| Brand | PARKER |
| Outlet Port Thread Size | 1-1/4" |
| Manufacturer Part Number | 50AT103CBPCN20H |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Bypass Valve Pressure | 15 psi |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Filter Media - Filters | Paper |
| Seal Material | Buna-N |
| Application | For Use With Petroleum Based Fluids |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Max. Flow | 50 gpm |
| Features | Interchangeable with Major Brands of the Same Size |
| Head Material | Aluminum |
| Storage Protection Code | A |
| Inlet Thread Size | 1-1/4" NPTF |
| Max. Operating Temp. | 225 Degrees F |
| Inlet Port Thread Size | 1-1/4" |
| Freight Class Code | 15 |
| Micron Rating | 3 |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Outlet Type | NPTF |
| Inlet Type | NPTF |
| Max. Pressure | 150 psi |
| Mfr. Model # | 50AT103CBPCN20H |
Description
Hydraulic Filter, 3 Micron, Cellulose