Pleated Air Filter: 10 in x 10 in x 1 in, MERV 10, Gen Use
In Stock
$9.34
/each
Earn 9 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter: 10 in x 10 in x 1 in, MER...
Item 4YUP8
$9.34
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2918 |
| Brand | GRAINGER |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Nominal Filter Size | 10 in x 10 in x 1 in |
| Common Applications | General Use |
| Performance Rating | MERV 10 |
| Media Material | Synthetic |
| Nominal Height | 10 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 208 cfm |
| Nominal Depth | 1 in |
| Air Filter Capacity | High Capacity |
| Nominal Width | 10 in |
| Mfr. Model # | 4YUP8 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 10, Nominal Filter Size 10x10x1, Filter Efficiency - Air Filters 55 Percent, Air Filter Capacity High Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, OEM Replacement For (Filters) Not Applicable, Media Color White, Media Area 1.6 sq ft, Pleats per Linear Foot 12, Filters Out Auto Emissions, Coal Dust, Lead Dust, Legionella, Milled Flour, Droplet Nuclei. Only shipped in quantities of 12.