Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 4 Flute, 13 mm Mill Dia, 6 mm LOC, 3 mm Rad
In Stock
$352.75
/each
Earn 352 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 4YHW1
$352.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2187 |
| Brand | OSG |
| Number of Flutes | 4 |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material Application | Hardened Steel |
| Measurement System | Metric |
| Milling Diameter | 13 mm |
| Finish - Machining | WXS |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 12 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Spacing | Fixed |
| Length of Cut | 6 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Overall Length | 110 mm |
| Single End/Double End | Single |
| Corner Radius | 3 mm |
| Flute Type | Spiral |
| ISO Material Group | H |
| List Number | 4570 |
| Helix Angle | 0 Degrees |
| Mfr. Model # | 457013011 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 13 mm Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Metric, 3 mm, 6 mm, 110 mm