Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 4 Flute, 4 mm Mill Dia, 1.6 mm LOC, 1 mm Rad
In Stock
$162.00
/each
Earn 162 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 4YHV3
$162.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Flute Spacing | Fixed |
| Corner Radius | 1 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| List Number | 4570 |
| Shank Dia. | 6 mm |
| Finish - Machining | WXS |
| End Mill Application | Finishing |
| Overall Length | 70 mm |
| Helix Angle | 0 Degrees |
| Cutting Direction | Right Hand |
| ISO Material Group | H |
| Length of Cut | 1.6 mm |
| Milling Diameter | 4 mm |
| Neck Dia. | 3.6 mm |
| Single End/Double End | Single |
| Material Application | Hardened Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Measurement System | Metric |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Neck Length | 10 mm |
| Mfr. Model # | 457004011 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Metric, 1 mm, 1.6 mm, 70 mm