Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 23 ton System, 4.7 in Lg, 5/8 in Female Sweat
In Stock
$93.35
/each
Earn 93 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 23 ton S...
Item 4X858
$93.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Overall Length | 4.7 in |
| Connection Size | 5/8 in |
| Operating Pressure - Maximum | 355 psi |
| System Size - R-22 | 23 ton |
| Connection Type | Sweat |
| For System Size | 23 ton |
| System Size - R-410A | 3.8 ton |
| For Refrigerant Group | HCFC, CFC, HFC |
| For Refrigerant Type | R-22 |
| Overall Diameter | 3 in |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Body Material | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Standards | UL Listed |
| Mfr. Model # | SLD-8-5SV-HH |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 5/8, Overall Length (In.) 4 11/16 in, R-22 Capacity (Tons) 4 ton, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description High Acid Capacity, R-410A Capacity 5 ton, Cut Out Length (In.) 3 3/16 in