Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 63 A, Thermal Protection, Selector Switch
In Stock
$884.00
/each
Earn 884 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 4WXK3
$884.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Series | XTPR Series |
| Frame Size/Width | 55mm (D Frame) |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Trip Class | 10 |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 55 A |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Number of Poles | 3 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 65 A |
| Starter Style | IEC |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Phase | Three |
| Current AC | 63 A |
| Operator | Selector Switch |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Thermal Units Required | None (Starter Includes Integrated Thermal Units) |
| Mfr. Model # | XTPR063DC1 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121513 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 63 A, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 40 hp, Series XTPR Series, Maximum Overload Relay Current Setting 65 A, Minimum Overload Relay Current Setting 55 A, Mounting Style DIN Rail, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Number of Required Thermals Not Applicable, Overload Protection Type Thermal, Starter Style IEC