Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 58 A, Thermal Protection, Selector Switch
In Stock
$884.00
/each
Earn 884 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 4WXK2
$884.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Number of Poles | 3 |
| Thermal Units Required | None (Starter Includes Integrated Thermal Units) |
| Trip Class | 10 |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Frame Size/Width | 55mm (D Frame) |
| Series | XTPR Series |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 58 A |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 50 A |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Operator | Selector Switch |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Current AC | 58 A |
| Phase | Three |
| Starter Style | IEC |
| Mfr. Model # | XTPR058DC1 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121513 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 10 hp, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 58 A, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 40 hp, Series XTPR Series, Maximum Overload Relay Current Setting 58 A, Minimum Overload Relay Current Setting 50 A, Mounting Style DIN Rail, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Number of Required Thermals Not Applicable, Overload Protection Type Thermal