Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 50 A, Thermal Protection, Selector Switch
In Stock
$831.00
/each
Earn 831 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 4WXK1
$831.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Number of Poles | 3 |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 50 A |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Phase | Three |
| Starter Style | IEC |
| Operator | Selector Switch |
| Frame Size/Width | 55mm (D Frame) |
| Current AC | 50 A |
| Series | XTPR Series |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 40 A |
| Trip Class | 10 |
| Thermal Units Required | None (Starter Includes Integrated Thermal Units) |
| Mfr. Model # | XTPR050DC1 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121513 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 50 A, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 10 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 15 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 30 hp, Series XTPR Series, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 40 hp, Maximum Overload Relay Current Setting 50 A, Minimum Overload Relay Current Setting 40 A, Mounting Style DIN Rail, NEMA Enclosure Rating No Enclosure