Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 0.25 A, Thermal Protection, Push Button
In Stock
$256.50
/each
Earn 256 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 4WXH4
$256.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 164 |
| Brand | EATON |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 0.16 A |
| Phase | Three |
| Current AC | 0.25 A |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Frame Size/Width | 45mm (B Frame) |
| Series | XTPB Series |
| Operator | Push Button |
| Thermal Units Required | None (Starter Includes Integrated Thermal Units) |
| Trip Class | 10 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 0.25 A |
| Starter Style | IEC |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Number of Poles | 3 |
| Mfr. Model # | XTPBP25BC1 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121512 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Push Button, Phase Three, Current AC 0.25 A, Series XTPB Series, Maximum Overload Relay Current Setting 0.25 A, Minimum Overload Relay Current Setting 0.16 A, Mounting Style DIN Rail, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Number of Required Thermals Not Applicable, Overload Protection Type Thermal, Starter Style IEC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Overall Depth 2 in